معاون فرهنگی مجمع: همایش کانونها مقدمه تشکیل انجمن های صنفی شیعیان جهان است

  • کد خبر : 666252
  • منبع : اختصاصی ابنا
خلاصه

ما موظفیم که تمام تلاش خود را برای مبارزه با تندروی های جریانات تکفیری و گروه هایی که متاسفانه دین مبین اسلام و مسلمین را خدشه دار می کنند به کار ببندیم؛ زیرا آنان با افراطی گری و ارتکاب جنایات تروریستی، زحماتی که پیامبر گرامی(ص) و خاندان بزرگوار ایشان(ع) کشیدند را زیر سؤال می برند و باعث شادی دشمنان اسلام شده اند.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ اولین همایش و نمایشگاه خانواده بین الملل اسلامی به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع) و با حضور کانون ها، نهادها و ناشران فعال در عرصه بین الملل به مدت یک هفته در قم برگزار می‏ شود.

معاون امور بین الملل مجمع جهانی اهل‏ بیت(ع) برگزاری این همایش و نمایشگاه را مقدمه ای برای تشکیل انجمن های صنفی بین المللی شیعیان جهان دانست.

متن سخنان «حجت الاسلام دکتر لک زایی» که به مناسبت برگزاری این همایش بیان کرد به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحيم 

الحمدلله رب العالمين؛ والصلاة والسلام علی سيدنا و نبينا محمد و علی آله الطيبين الطاهرين.

مجمع جهانی اهل بیت(ع) همایشی را در حوزه علمیه قم، برای گردهم آیی کانون های فرهنگی و تشکل های مذهبی پیروان اهل بیت(ع) در کشورهای مختلف جهان برگزار می کند. ما برای همفکری، تبادل نظر و هم افزایی احتیاج به چنین تجمعاتی داریم. برای پی بردن به اهمیت این همایش، خوب است مروری به برخی اهداف مجمع داشته باشیم.

یکی از اهداف و رسالت های بزرگ مجمع جهانی اهل بیت(ع) حفظ و تقویت هویت دینی و انسجام جامعه جهانی شیعه و ارتقاء وضعیت فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و علمی پیروان اهل بیت(ع) در مناطق مختلف جهان است. این هدف یکی از مطالبات مقام معظم رهبری هم هست.

همچنین یکی از سیاست های مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ به عنوان سازمانی مردم نهاد ـ این است که فعالیت های دینی، فرهنگی و تبلیغی پیروان اهل بیت(ع) در دنیا را بومی سازی کند.

شناسایی و ارتباط با تشکل های نخبگان اهل بیت(ع) در کشورهای مختلف، از جمله اهداف مهم دیگر مجمع است.

یکی دیگر از برنامه های دیگر مجمع، راه اندازی تشکل ها، جمعیت ها یا انجمن های صنفی بین المللی است؛ مانند انجمن حقوقدانان، انجمن خبرنگاران، انجمن نویسندگان، انجمن پزشکان، انجمن فیلمسازان و سایر صنوف؛ تا آنها بتوانند به دیگر پیروان اهل بیت(ع) کمک کنند.

از سوی دیگر ما موظفیم که تمام تلاش خود را برای مبارزه با تندروی های جریانات تکفیری و گروه هایی که متاسفانه دین مبین اسلام و مسلمین را خدشه دار می کنند به کار ببندیم؛ زیرا آنان با افراطی گری و ارتکاب جنایات تروریستی، زحماتی که پیامبر گرامی(ص) و خاندان بزرگوار ایشان(ع) کشیدند را زیر سؤال می برند و باعث شادی دشمنان اسلام شده اند. در چنین موقعیتی که یک جبهه جدید بر علیه اسلام گشوده شده است، ما باید بتوانیم اسلام معتدل، اسلام وسط، اسلام ناب محمدی و اسلامی که از پیامبر و خاندان عصمت و طهارت آموخته ایم را به دور از هرگونه افراط گرایی و تندروی و خشونت و انحراف، به جهانیان معرفی کنیم.

برای تحقق پنج هدف مذکور، بایستی از ظرفیت های فکری و تبلیغی پیروان اهل بیت(ع) بخوبی استفاده کنیم و از آنها در سراسر دنیا پشتیبانی نماییم. هم اکنون جمعیت و تشکل های بسیاری در دنیا داریم که برای فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) تلاش و فعالیت می کنند. ما با پشتیبانی، هم فکری و همکاری با این تشکل ها و فعالیت هایی که آنان در گوشه و کنار انجام می دهند می توانیم به اهداف بالا دست پیدا کنیم.

به همین منظور همایش خانواده بین الملل اسلامی را برگزار می کنیم. در این همایش، بیش از شصت کانون فرهنگی و تشکل مذهبی که در سراسر جهان به وسیله پیروان اهل بیت (ع) فعالیت دارند، شرکت می کنند.

گذشته از اهدافی که بیان کردیم، این همایش می تواند از خیلی فعالیت های موازی که گاهی باعث تداخل در امور دیگر می شود نیز جلوگیری نماید و ضمن هماهنگی و هم افزایی، مانع از کارهای موازی گردد.

همچنین برای اینکه دیگر سازمان های فعال در عرصه بین الملل نیز از این فرصت بهره بگیرند، از جامعة المصطفی(ص) العالمیة، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاونت بین الملل حوزه علمیه قم، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و سایر سازمان هایی که به نحوی در ارتباط با کانون های فرهنگی در خارج از کشور هستند هم دعوت کردیم که در این امر مهم با مجمع جهانی اهل بیت(ع) همکاری نمایند. قطعا این فعالیت ها نیاز به مشارکت همه دستگاه ها و سازمان ها دارد و نیاز به تعاون و همفکری همه نهاهای همسو دارد.

ما می دانیم که خیلی از این انجمن های اسلامی و جمعیت های قرآنی و کلاسهای عقاید اسلامی مساجد که قبل از پیروزی انقلاب در گوشه و کنار ایران وجود داشتند، باعث پیروزی انقلاب اسلامی شدند. لذ ا یکی از بهترین و موفق ترین کارهایی که شاید بتوان در ارتباط با پیروان اهل بیت (ع) انجام داد ساماندهی همین کانون ها و انجمن هاست.

از خداوند متعال می خواهیم که ما در راه ارتقاء وضعیت شیعیان و پیروان اهل بیت (ع) در سراسر جهان کمک نماید. برای همه عزیزان و سرورانی که در ارتباط با این همایش زحمت می کشند و دست اندرکار برگزاری این همایش مهم و مقدس هستند آرزوی توفیق و سلامتی دارم و امیدواریم با مشارکت و هم افزایی و تعامل با یکدیگر بتوانیم، فعالیت هایی که در خارج از کشور تحت عنوان تشکل های اهل بیتی انجام می گیرد را ساماندهی کنیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد