پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مراسم تجلیل از حماسه آفرینی های ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس در سالن همایشهای غدیر دفتر تبلیغات اسلامی گفت: زنده نگه داشتن یاد شهدا زنده نگه داشتن ارزشهای معنوی در جامعه است.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در آغاز این جلسه با گرامی داشت یاد و نام شهدای راه اسلام از آغاز تاکنون به ویژه شهدای انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی، شهدای حوادث تروریستی و همچنین شهدای مدافع حرم با ذکر آیه شریفه وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبَادِ گفت: وقتی بحث دفاع مقدس مطرح می شود، این مساله در ذهن ما مطرح می شود که آیا آن نسل و گروهها و رزمندگانی که دفاع مقدس را رقم زدند؛ قابل تکثیر هستند؟ و اینکه امروز چه میزان از آن نوع منابع انسانی ارزشمند را داریم.
وی ادامه داد: آیه شریفه و من الناس من یشری ... در آنجا مصداق داشت. رزمندگان و شهدای ما حقیقتاً مصداق من الناس در آیه شریفه بودند؛ چرا که از اقشار مختلف جامعه در جنگ تحمیلی شرکت کرده بودند و گروه یا طبقه یا قشر خاصی از جامعه نبودند. آنها به راستی از جان به خاطر رضای خدا مایه گذاشتند.
دکتر لک زایی ادامه داد: شخصی کتابی نوشته است که چطور می شود مردمی پیدا شوند که از جان مایه بگذارند. و جواب داده این افراد افرادی هستند که به لحاظ زندگی و صیرورت، در عالم دنیا زندگی نمی کنند، بلکه آنها از عالم ناسوت وارد عالم ملکوت شده اند و بعد معنوی و ارزشی آنها اصالت پیدا می کند و در تعارض بین ارزشهای مادی و معنوی، ارزشهای معنوی را مقدم بر ارزشهای مادی می دارند. به گفته نویسنده این کتاب، وقتی بحث رضایت الهی پیش می آید اگر این رضایت الهی با دست برداشتن از جان و مال و پست و مقام به دست آید؛ این کار را می کنند.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ادامه با ذکر خاطره خویش از دفاع مقدس گفت: در مرحله سوم عملیات کربلای پنج، دو برادر به نامهای شهید مجید و مرتضی بشارتی بودند که یکی فرمانده عملیات و دیگری جزو بچه های اطلاعات عملیات بود. وقتی برادری که اطلاعات عملیات بود به شهادت رسید و همرزمان خواستند خبر شهادت برادرش را به او بدهند و می خواستند کاری کنند که برادرش که فرمانده گردان بود متوجه نشود و قصد بازگشت او به عقب را داشتند، برادرش که فرمانده عملیات بود، متوجه شد و عقب نرفت و ماند و شهید شد. اینها حقیقتاً مایه تأمل و نشان دهنده عظمت این شهدای عزیز ما بود که از همه چیز گذشته بودند و فقط برای رضای الهی می جنگیدند.
دکتر لک زایی افزود: جریان مدافعان حرم نشان داد که این راه باز است و این منابع انسانی همچنان پیدا می شوند. به گفته وی اگر ارزشهای مادی جانشین ارزشهای معنوی شود؛ کارها پیش نمی رود.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: برخی حاضرند اسم میدان و مدرسه و کتاب و بسته های فرهنگی هر چیزی باشد الا اسم شهید. به گفته دکتر لک زایی الان برای برخی از شهدا هیچ تصویری موجود نیست که این جای تأمل دارد.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: با نمادهای اجتماعی می توان فهمید که ارزشهای معنوی تا چه حد در جامعه زنده است. اینکه با حجاب مبارزه می شود به خاطر نماد بودن یک ارزش است.
دکتر لک زایی در ادامه این مراسم گفت: این تجلیلها و تکریمها خوب است و باعث می شود ما نسبت به وضعیت شهدای پیرامون خودمان حساس باشیم و اقدام به معرفی آنها بکنیم؛ زیرا احیای آنها باعث زنده نگه داشتن و احیای ارزشهای معنوی در جامعه خواهد شد.
وی در خاتمه یک توصیه هم برای مبلغین اعزامی به تبلیغ ایام محرم داشت و آن اینکه مبلغین ما می بایست در شهرها و محله هایی که برای تبلیغ می روند به خانه های شهدا سر بزنند و سراغی از خانواده های شهدای محله ها بگیرند؛ چرا که احیای شهید برکات بسیاری دارد؛ از جمله اینکه هر جا یکی شهید وجود داشته باشد و یادبودی برای وی نصب شود؛ باعث می شود تا دشمن احساس خطر از پایگاه معنوی بکند و ما باید عطر شهادت را در جامعه پراکنده کنیم تا ارزشهای جمهوری اسلامی خدشه دار نشود.
منبع:اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد