رییس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی فوری‌ترین مسأله جهان اسلام را مسأله امنیت دانست و گفت: در گذشته در علوم اسلامی جایگاه ویژه‌ای برای امنیت قائل بوده‌اند ولی امروز این جایگاه کمرنگ شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام نجف لک زایی در همایش امنیت پایدار از منظر اسلام که در سالن کنفرانس مرکز همایش های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، با بیان اینکه امروز دنیای ما به لحاظ امنیتی در موقعیت حساسی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: امروز هیچ کشوری نیست که بگوید من دغدغه تامین امنیت را برای مردم کشورم ندارم.

وی به بیان ضرورت و اهمیت بحث امنیت در اسلام پرداخت و اظهار کرد: جهان امروز، جهان ناپایداری است و جهان اسلام باید خواستار امنیت باشد و برخی به عنوان اسلام برادر کشی می کنند.

رییس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی اظهار کرد: در این زمان فوری‌ترین مسأله جهان اسلام، مسأله امنیت است؛ در گذشته در علوم اسلامی جایگاه ویژه ای برای امنیت قائل بوده‌اند ولی امروز این جایگاه کمرنگ شده است و این امر می طلبد تا پژوهش‌های بسیاری در این زمینه انجام شود.

وی امینت را به فردی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و ... تقسیم کرد و گفت: هرچه زمان به جلو می رود ابعاد امنیت پیچیده‌تر می شود؛ مانند اینکه در سی سال پیش ماهواره وجود نداشته است و الان ماهوراه وجود دارد و امنیت اعتقادی جامعه و مردم با ورود ماهوراه به خطر افتاده است؛ در حال حاضر گروههای سلفی تکفیری به وجود آمده است و امنیت پیروان اهل بیت به خطر افتاده است.

حجت الاسلام نجف لک زایی ابراز کرد: جامع ترین آیه ای که در بحث امنیت در قرآن آمده آیه 82 سوره انعام است که می فرماید «هر کس ایمان داشته و پرهیز از ظلم کنند امنیت او برقر ار است.» بنابراین در آیه دو شاخصه امنیت؛ ایمان و عدم ظلم به دیگران است».
 
رییس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار کرد: در مکتب اسلام هسته مرکزی و محوریت فرد است و مسئله امنیت از فرد شروع می ‌شود؛ بنابراین امنیت فردی و امنیت اجتماعی برقرار شود.

 وی به چند مورد فتوای تاریخی درباره امنیت  اشاره کرد و ابراز کرد:  فتوای میرزای شیراز ی که با حرمت ترحیم تنباکو از حریم اسلام دفاع کرد؛ امام خمینی(ره) که تشکیل حکومت اسلامی را بر فقهای جامعه اسلام واجب کفایی دانسته است و فتوی داده است که فقهای جامع الشرایط واجب کفایی است که حکومت اسلامی را تشکیل بدهند و اگر به تنهایی نتواستند باید چند نفری این کار را انجام بدهند و  اگر نتوانستند حکومت تشکیل بدهند هرچقدر توانستند باید اعمال ولایت بر مردم کنند.

رییس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یادآور شد: متاسفانه امروز ما بیشتر از هر زمان دیگری در جهان اسلام شاهد رخدادهای ناامنی قرار گرفته ایم.

وی با بیان اینکه امروز کسانی به عنوان مسلمان، مسلمانان را به قتل می رسانند، اظهار داشت: امروز مهمترین مسأله در جهان اسلام امنیت به شمار می رود و در گذشته در علوم اسلامی جایگاه ویژه ای برای امنیت قائل بوده اند ولی امروز این جایگاه کمرنگ شده است و این امر می طلبد تا پژوهش های بسیاری در این زمینه انجام شود.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد