رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در اختتامیه همایش بررسی آرای تفسیری علامه معرفت:

از دیدگاه آیت‌الله معرفت قرآن کتاب سیاسی ـ اجتماعی است .


رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در اختتامیه همایش بررسی آرای تفسیری علامه معرفت:
از دیدگاه آیت‌الله معرفت قرآن کتاب سیاسی ـ اجتماعی است
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی عصر پنجشنبه دوم آذر در اختتامیه همایش بررسی آرای تفسیری علامه محمد هادی معرفت گفت: از دیدگاه مرحوم علامه معرفت خداوند در قرآن وقتی به مسائل اجتماعی و سیاسی می رسد به تفصیل مباحث را بیان می کند زیرا قرآن کتاب سیاسی ـ اجتماعی است.


رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار داشت: از همه بزرگوارانی که در برگزاری این همایش زحمت کشیده اند سپاس گزاری می کنم. موسسه التمهید مخصوصا حجت الاسلام بهجت پور بیشترین زحمت این همایش را متقبل شدند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر «نجف لک زایی» افزود: پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با مرحوم علامه معرفت ارتباط علمی زیادی داشتند و در کتابی که گردآوری شده گفتگوهای همکاران پژوهشکده با آن مرحوم آمده است.

وی در مورد دیدگاه های علامه معرفت گفت: علامه معرفت در یکی از آثار خود آورده که اعتقاد من بر این است که اگر قرآن در جایی بحث های عبادات و یا معامالات را مطرح کرده، این امر جنبی و عرضی است زیرا این ها هدف اصلی قرآن نیست و بیان این ها به پیامبر(ص) واگذار شده است به همین خاطر به این اندازه بسنده شده که نماز بخوانید و خداوند جزئیات نماز خواندن را به پیامبر(ص) وانهاده است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: از دیدگاه مرحوم علامه معرفت خداوند در قرآن وقتی به مسائل اجتماعی و سیاسی می رسد به تفصیل مباحث را بیان می کند زیرا قرآن کتاب سیاسی ـ اجتماعی است.

وی همچنین گفت: برخی مفسران در آیه الَّذِینَ آمَنُوا وَلَمْ یَلْبِسُوا إِیمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلئِکَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَهُم مُهْتَدُونَ می گویند که «لَهُمُ الْأَمْنُ» مختص حضرت ابراهیم بوده ولی آیت الله معرفت می فرماید دلیل نمی شود که آیه فقط شامل حضرت ابراهیم باشد. آیه عام است و اختصاص به ابراهیم و قوم ایشان ندارد.

لک زایی با بیان اینکه در دهه هفتاد و شصت علوم قرآن و فقه سیاسی را نزد آیت الله معرفت خوندم و آن مرحوم مشاور پایان نامه ام بود، اظهار داشت: امیدواریم این همایش ها فتح بابی باشد برای اینکه قرآن کتاب زندگی ما باشد و هر قدر علوم قرآنی تقویت شود علوم انسانی نیز تقویت خواهد شد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد