لک زایی: رسالت مجمع در دسترس قرار دادن معارف اهل بیت(ع) برای همه جهانیان است

  • کد خبر : 661804
  • منبع : اختصاصی ابنا
خلاصه

معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: برنامه های ما حول رسالت اول مجمع جهانی اهل بیت(ع) است. رسالت اول مجمع جهانی اهل بیت(ع) که در اساسنامه مورد تصریح و تاکید قرار گرفته این است که مجمع جهانی اهل بیت(ع)، معارف اهل بیت(ع) را به علاقمندان مکتب اهل بیت(ع) در سراسر دنیا برساند.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ دهم دی ماه ۱۳۹۳ بیست و چهارمین سالگرد تأسیس مجمع جهانی اهل بیت (ع) است. معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت (ع) که به همین مناسبت با خبرگزاری ابنا گفتگو می‌کرد، گفت: سالگرد تاسیس این نهاد بابرکت را به همه همکاران و پیروان اهل بیت (ع) در سطح جهان تبریک عرض می‌کنم و در این گفتگو ترجیح می‌دهم که به برنامه‌هایی که در این سال بیشتر به آن توجه کرده‌ایم، بپردازم.

«حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی» افزود: در سال جدید بعضی از برنامه‌هایمان به بهره برداری رسید البته برنامه ریزی برای این‌ها از سال‌های گذشته شروع شده بود. برنامه‌های ما حول رسالت اول مجمع جهانی اهل بیت (ع) است. رسالت اول مجمع جهانی اهل بیت (ع) که در اساسنامه مورد تصریح و تاکید قرار گرفته این است که مجمع جهانی اهل بیت (ع)، معارف اهل بیت (ع) را به علاقمندان مکتب اهل بیت (ع) در سراسر دنیا برساند. در این جهت در حوزه معاونت فرهنگی مجمع و با همکاری تمام بخش‌های مجمع جهانی اهل بیت (ع) مخصوصا حمایت‌های ویژه دبیرکل ما چند برنامه مهم را برگزار کردیم و چند برنامه در دست برگزاری است.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که امسال برگزار کردیم همایش بین المللی سبط النبی بود در این همایش آثار مختلفی منتشر شد که اطلاع رسانی این همایش به وسیله خبرگزاری ابنا و سایر خبرگزاری‌ها انجام گرفته شد. یک کار بزرگ دیگر برگزاری اولین دوره جشنواره بین المللی اهل بیت (علیهم السلام) بود که به اعطای جایزه بزرگ پیامبر اعظم (ص) در بخش‌های تحقیق و تالیف آثار به زبان انگلیسی اختصاص یافت و در بخش هنری این جشنواره، بحث فیلمنامه‌های کوتاه، فیلم کوتاه، انیمیشن و داستان را داشتیم.

معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در مورد برنامه‌های آتی معاونت فرهنگی مجمع جهانی اظهار داشت: دو برنامه مهم پیش رو داریم که آن‌ها را برگزار خواهیم کرد. اولین برنامه؛ همایش بین المللی نهاد‌ها و کانون‌های فعال در عرصه بین الملل است که با مشارکت کانون‌ها از کشورهای مختلف و همین طور نهادهای فعال در عرصه بین الملل در دوم بهمن ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد. و هم زمان با برگزاری این همایش، نمایشگاهی از فعالیت‌های کانون‌ها و نهاد‌ها برگزار خواهد شد. و حوزه بین الملل آستان حضرت معصومه (س)، حوزه بین الملل دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، بخش بین الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری نور، معاونت بین الملل جامعة المصطفی، معاونت بین الملل حوزه علمیه قم و همین طور دیگر سازمان‌های مردم نهاد که فعالیت‌های بین المللی دارند، با ما در برگزاری این همایش بین المللی همکاری خواهند داشت.

وی ادامه داد: برنامه بعدی برگزاری همایش علمی ـ پژوهشی سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) است که در نهم بهمن برای اولین بار برگزار خواهد شد. مجموعه مقالات و چکیده‌های این همایش چاپ شده است. هر دو همایش در مرکز همایش‌های بین المللی دفتر تبلیغات حوزه علمیه برگزار خواهد شد. و در آینده در گفتگوی دیگری تفصیل این برنامه‌ها را به اطلاع خواهم رساند.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم تاکید کرد: کار دیگری که انجام دادیم و توسط رئیس جمهور محترم در تیر ماه امسال افتتاح شد بحث ارائه دانشنامه اهل بیت (علیهم السلام) در قالب و ساختار ویکی بود که به نام «ویکی شیعه» در فضای اینترنت قابل دسترسی است. ما مقدمات این کار را از سال ۹۲ شروع کردیم ولی افتتاح رسمی آن در سال ۹۳ صورت پذیرفت. ویکی شیعه در راستای انجام رسالت اول مجمع جهانی اهل بیت (ع) یعنی در دسترس قرار دادن معارف اهل بیت (ع) برای همه جهانیان است. این دانشنامه در فضای مجازی به هشت زبانِ فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، ترکی استانبولی، اردو، اسپانیولی و اندونزیایی فعال و در دسترس است و در مجموع بیش از ۵ هزار مدخل در این زبان‌ها کار شده است که امیدواریم مورد رضایت خدای متعال قرار بگیرد.

وی در پایان گفت: برنامه ما برای آینده ویکی شیعه این است که به زبان‌های دیگر نیز توسعه داده و بتوانیم به همه زبان‌های زنده دنیا معارف اهل بیت (ع) را در اختیار جهانیان قرار دهیم. این‌ها برنامه‌های ویژه معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت (ع) بود معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت (ع) طبق روال همه ساله، کارهای عادی خود مثل انتشار مجلات و کتاب، ترجمه آثار به بیش از ۵۰ زبان و موارد دیگری که به شکل معمولی و رایج در دستور کار خود بوده را پیگری کرده و انجام داده است.

..................
پایان پیام/

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد