خلاصه

معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت اظهار داشت: مجموعه مقالات از صدها مقالاتی که از سطح جهان به دبیرخانه همایش رسیده انتخاب شده است که این انتخاب ها خیلی با سخت گیری بوده و سعی شده درجه علمی ـ پژوهشی مقالات، بالا باشد.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به مناسبت در پیش بودن برگزاری همایش بین المللی امام سجاد(ع) در گفتگویی با خبرنگار ابنا درباره اهمیت و ضرورت برگزاری این همایش از سوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: رسالت مجمع، جهانی است و چون رسالت جهانی دارد ناگزیر است که به مکتب اهل بیت(ع) هم توجه جهانی داشته و آن را با یک نگاه جهانی مطرح کند و پیروان اهل بیت(ع) را در مقیاس جهانی در نظر بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر «نجف لک زایی» ادامه داد: به لحاظ مبانی دینی بهترین و معتبرترین روش، بازخوانی راهبردهای ائمه(ع) است. وقتی ما راهبردهای ائمه(ع) را نگاه می کنیم می بینیم که راهبردشان جهانی بوده است؛ به عنوان مثال امیرالمومنین(ع) بر مدار عدالت حکومتداری کرده است ما می بینیم این عدالت یک امر جهانی است یعنی امروز غیر مسلمان ها هم که به امام علی(ع) عشق می ورزند از همین زاویه عدالت خواهی امام علی(ع) است.

وی افزود: امام حسین(ع) علیه ظلم و جور، علیه طاغوت و علیه حکومت ظالم قیام کرده است. ایشان برای نجات مردم از دست استبداد و طاغوت قیام کرد. می بینیم این یک پیام و ارزش جهانی است؛ نه فقط برای مسلمانان بلکه برای همه انسان ها معنادار است. یا امام صادق(ع) و امام باقر(ع) بر محور علم و دانش و شکوفایی علوم حرکت کرده اند؛ چیزهایی که برای همه ارزش محسوب می شود حتی شاگردان ائمه(ع) در فیزیک و شیمی و سایر علوم هم سرآمد بودند.
  
معاون مجمع جهانی اهل بیت(ع)  با بیان اینکه ظرفیت جهانی امام سجاد(ع) خیلی قوی و بارز و مورد نیاز دنیای امروز ماست، در ادامه گفت: یکی از دوستان تعریف می کرد که من یکی از مناجات های امام سجاد(ع) را به یک کشیش مسیحی دادم؛ او از این دعا خیلی خوشش آمد و گفت: «من این را به کلیسا می برم و می خوانم.» بعد من صحیفه سجادیه را تهیه کرده و به آن کشیش دادم و او هر زمان که مرا می دید تشکر می کرد و می گفت: «شما کتاب خیلی خوبی به من دادی و مناجات های آن بسیار زیباست.» مناجات با خدا برای هر موحّدی ارزشمند است چه بهتر، مناجاتی که از طرف امام معصوم باشد.

وی در مورد رساله حقوق امام سجاد(ع) اظهار داشت: مباحث حقوقی مثل حقوق بشر و حقوق بشردوستانه، خیلی مهم و مورد توجه دنیاست. امام سجاد(ع) رساله حقوق دارد و ایشان در این رساله بخش های مختلف مانند؛ حقوق خانواده، حقوق در عرصه زیست اجتماعی و همسایه داری، مباحث حقوقی در عرصه سیاسی و رابطه دولت و شهروندان، روابط اقتصادی و حتی مباحث حقوقی در روابط بین مردم با خدا را مورد توجه قرار داده است و رساله حقوق امام سجاد (ع) از یک جامعیت بی نظیری برخوردار است.

دکتر لک زایی تأکید کرد: مجمع جهانی اهل بیت(ع) اگر می خواهد سبک، روش و معارف زندگی اهل بیت(ع) را به پیروان اهل بیت(ع) برساند با توجه به اینکه پیروان اهل بیت(ع) در گستره جهانی حضور دارند چاره ای نیست که رویکرد جهانی را در پیام رسانی ها لحاظ کند و برای انجام این کار بهترین مأخذ و منبع مراجعه به خود قرآن و عترت است و ما می بینیم که در سیره اهل بیت(ع) به بهترین وجه آمده است و یکی از این همایش ها همایش امام سجاد(ع) است که برگزار خواهد شد. قبلا هم همایش هایی برای دیگر ائمه(ع) برگزار شده است و همایش سبط النبی و سبک زندگی اهل بیت(ع) که اخیراً برگزار کردیم و در آینده هم مجمع در همین زمینه همایش هایی برگزار خواهد کرد.

وی در مورد علت تأخیر برگزاری همایش امام سجاد(ع) گفت: برنامه های فرهنگی در مجموعه ها افت و خیز داشته و همایش بین المللی امام سجاد(ع) هم سابقه طولانی در مجمع جهانی اهل بیت(ع) دارد؛ برای همایش بین المللی امام سجاد(ع) در مجمع عمومی چهار سال، یک پیش همایش و چند نشست در ایران و خارج از کشور برگزار شد و قرار بود که زودتر از اینها برگزار شود ولی به خاطر یک سری تغییرات در برنامه ها و مسائل اجرایی که پیش آمد در برگزاری این همایش وقفه ای افتاد.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم افزود: شاید دلیل اصلی تأخیر در برگزاری همایش بین المللی امام سجاد(ع) این بود که تأکید می شد که همایش امام سجاد(ع) با کیفیت و غنای علمی بالایی برگزار شده و آثار و مقالات خوبی آماده شود و بعد هم تغییراتی در مجمع صورت گرفت. در این همایش که برگزار خواهد شد از زحمات و تلاش های اعضای هیئت علمی و کادر سابق استفاده شد که آنها هم تلاش های قابل توجهی داشتند و کارهای ارزشمندی انجام داده بودند و هم دوستان دیگری وارد مجموعه علمی همایش شدند و تلاش دوباره ای صورت گرفت تا اینکه اتقان و کیفیت علمی باز هم تقویت شده و کار برجسته تری انجام شود و با توجه به اینکه پیش همایش در اجلاس چهار سال پیش برگزار شده بود به نظر رسید که بهترین زمان برای برگزاری، اجلاس مجمع عمومی است.

وی خاطرنشان کرد: در فاصله مقطع اول و مقطع دوم، مجمع همایش های دیگری را برگزار کرد که آنها هم اهداف تعریف شده خود را داشت ولی هیچکدام به لحاظ سطح و گستره مثل همایش بین المللی امام سجاد(ع) نبود و محدودتر بود. همایش سبک زندگی اهل بیت(ع) عمدتاً جنبه ملی داشت و همایش سبط النبی هم ابعاد بین المللی آن به اندازه همایش امام سجاد(ع) نبود. این همایش حاصل زحمات همه دوستانی است که در گذشته پیگیری کرده بودند. چهار سال پیش «حضرت آیت الله استادی» ریاست کمیته علمی را بر عهده داشتند در مقطع جدید «حضرت آیت الله دری نجف آبادی» ریاست کمیته علمی را برعهده دارند که از زحمات همه آنها تشکر می کنیم از معاونان فرهنگی سابق «حجت الاسلام و المسلمین سالک» و «حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی» و دبیر کمیته علمی «حجت الاسلام و المسلمین عباس جعفری» نیز تشکر می کنیم تلاش های خوبی شد و با فراخوان جدیدی که منتشر شد مجموعه مقالات خوبی به دبیرخانه واصل شد.

معاون مجمع جهانی اهل بیت(ع)  در مورد ویژگی های همایش بین المللی امام سجاد(ع) نسبت به سایر همایش های مشابه گفت: علاقمندان امام سجاد(ع) همایش هایی را در چند سالی که مشغول انجام کارهای این همایش بودیم برگزار کردند ولی آنها بیشتر جنبه تجلیل از امام سجاد(ع) را داشت و برنامه های علمی آنها با این ویژگی هایی که در این همایش است، نبود. چون مجمع جهانی اهل بیت(ع) هم در آنجا مشارکت داشت؛ مثل کاری که دو یا سه سالی است که در هرمزگان انجام می شود کار خوب و تجلیلی است؛ ولی با این گستره و کارهای علمی که در همایش فعلی انجام می شود، نیست. 

وی ادامه داد: در همایش فعلی که برگزار خواهد شد برای اولین بار دو اثر از آثار مرحوم «آیت الله آصفی» که به سفارش دبیرخانه همایش امام سجاد نوشتند رونمایی می شود و آثار دیگر از وزانت علمی بالایی برخوردار و از کارهای بسیار باارزش و متقن است. مجموعه مقالات از صدها مقالاتی که از سطح جهان به دبیرخانه همایش رسیده انتخاب شده است که این انتخاب ها خیلی با سخت گیری بوده و سعی شده درجه علمی ـ پژوهشی مقالات، بالا باشد.

وی در مورد روند برگزاری همایش بین المللی امام سجاد(ع) گفت: فراخوان مقالات دو بار اعلام شد. از مقالات دوره اول تعداد کمی به همایش رسید و این دلایل مختلفی داشت: یکی از دلایل این بود که برخی از مقالات با توجه به تأخیر در برگزاری همایش، در جاهای دیگر منتشر شده بود لذا از برنامه همایش کنار گذاشته شد برخی از آنها تأیید نشد و حدود 15 مقاله جزء مقالات برگزیده شد.

دکتر لک زایی ادامه داد: بخش عمده مقالات در فراخوان جدید بود 242 مقاله و چکیده به دبیرخانه همایش رسید؛ از این تعداد 76 مقاله نهایتاً پذیرفته شد و این مقالات در 4 مجلد منتشر شده و رونمایی خواهد شد. غیر از این 4 جلد مجموعه مقالات، 16 کتاب هم منتشر شده که رونمایی خواهد شد. صحیفه ای با تحقیق جدید و مقدمه مفصل منتشر خواهد شد. مجموعه آثار همایش و آثار دیگری که مجمع جهانی اهل بیت(ع) در طول دوره فعالیت خود درباره امام سجاد(ع) منتشر کرده در قالب نرم افزاری با همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) تولید می شود که به میهمانان محترم اهدا خواهد شد. چون هزینه چاپ و تولید کتاب خیلی بالا رفته و ما به تمام مهمانان نمی توانیم همه کتاب ها را اهدا کنیم.

وی اظهار داشت: گزارش های تفصیلی در سایت ویژه همایش موجود است و سایت در طول فعالیت همایش فعال بوده و خبررسانی را انجام می دهد.  خبرگزاری ابنا جزء خبرگزاری های فعال در اطلاع رسانی همایش است و این خبرگزاری یک پیوند ویژه ای برای همایش در صفحه اول خود ایجاد کرده و کسانی که علاقمند اخبار تفصیلی همایش باشند می توانند آنجا را مشاهده کنند.
 
مسئول پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد برنامه های همایش گفت: روز اول افتتاحیه مجمع عمومی و همایش با هم برگزار خواهد شد. بعد از ظهر ما 5 کمسیون خواهیم داشت و مقالات تأیید شده و میهمانان در این 5 کمسیون حضور پیدا خواهند کرد.

وی در مورد ترکیب مدیریت و تعداد مقالات تأیید شده کمسیون های پنج گانه اظهار داشت: کمسیون اول "کمسیون صحیفه سجادیه" است که به این کمسیون 31 مقاله ارائه شده و رئیس این کمسیون «آیت الله تسخیری» می باشد. کمسیون دوم "کمسیون رساله حقوق" به ریاست «آیت الله هادوی تهرانی» است به این کمسیون 13 مقاله ارائه شده است. کمسیون سوم "کمسیون سبک زندگی امام سجاد(ع)" به ریاست «آیت الله محسن اراکی» است و 9 مقاله ارائه شده است. کمسیون چهارم "کمسیون فرهنگی، سیاسی و اجتماعی" به ریاست «آیت الله محسن مجتهد شبستری» است و 16 مقاله ارائه شده است و کمسیون پنجم "کمسیون میراث علمی" با ریاست «آیت الله یوسفی غروی» است و 8 مقاله تأیید شده که ارائه خواهد شد.

معاون مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: بعد از ظهر روز اول از ساعت 15 تا 17 این پنج کمسیون همزمان برگزار خواهند شد و در صحن علنی اختتامیه همایش امام سجاد برگزار خواهد شد و از روز دوم به بعد جلسات مجمع عمومی برگزار خواهد شد.

وی در پایان گفت: از همه دوستانی که در برگزاری این همایش همکاری داشتند تشکر می کنم از اعضای محترم شورای عالی مجمع، از دبیرکل محترم، از رئیس و دبیر محترم کمیته علمی، همه نویسندگان مقالات و کتاب ها و آثار علمی و همه کسانی که به هر نحوی در پربارتر بودن این همایش مشارکت داشتند تشکر می کنم از معاونت ها و بخش های مختلف مجمع، مخصوصا خبرگزاری اهل بیت ـ ابنا نیز تشکر می کنم. خداوند انشاء الله به ما توفیق دهد که در معرفی مکتب اهل بیت(ع) بهتر از گذشته فعال باشیم و خدای متعال از ما راضی و خشنود باشد.

متن کامل گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی به شرح زیر است:

ابـنا: اهمیت و ضرورت برگزاری همایش بین المللی امام سجاد(ع) از سوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) چیست؟

ـــ بسم الله الرحمن الرحیم. رسالت مجمع، جهانی است و چون رسالت جهانی دارد ناگزیر است که به مکتب اهل بیت(ع) هم توجه جهانی داشته و آن را با یک نگاه جهانی مطرح کند و پیروان اهل بیت(ع) را در مقیاس جهانی در نظر بگیرد. به لحاظ مبانی دینی بهترین و معتبرترین روش، بازخوانی راهبردهای ائمه(ع) است. وقتی ما راهبردهای ائمه(ع) را نگاه می کنیم می بینیم که راهبردشان جهانی بوده است؛ به عنوان مثال امیرالمومنین(ع) بر مدار عدالت حکومتداری کرده است ما می بینیم این عدالت یک امر جهانی است یعنی امروز غیر مسلمان ها هم که به امام علی(ع) عشق می ورزند از همین زاویه عدالت خواهی امام علی(ع) است. امام حسین(ع) علیه ظلم و جور، علیه طاغوت و علیه حکومت ظالم قیام کرده است. ایشان برای نجات مردم از دست استبداد و طاغوت قیام کرد. می بینیم این یک پیام و ارزش جهانی است؛ نه فقط برای مسلمانان بلکه برای همه انسان ها معنادار است. یا امام صادق(ع) و امام باقر(ع) بر محور علم و دانش و شکوفایی علوم حرکت کرده اند؛ چیزهایی که برای همه ارزش محسوب می شود حتی شاگردان ائمه(ع) در فیزیک و شیمی و سایر علوم هم سرآمد بودند.

ظرفیت جهانی امام سجاد(ع) خیلی قوی و بارز و مورد نیاز دنیای امروز ماست. یکی از دوستان تعریف می کرد که من یکی از مناجات های امام سجاد(ع) را به یک کشیش مسیحی دادم؛ او از این دعا خیلی خوشش آمد و گفت: «من این را به کلیسا می برم و می خوانم.» بعد من صحیفه سجادیه را تهیه کرده و به آن کشیش دادم و او هر زمان که مرا می دید تشکر می کرد و می گفت: «شما کتاب خیلی خوبی به من دادی و مناجات های آن بسیار زیباست.» مناجات با خدا برای هر موحّدی ارزشمند است چه بهتر، مناجاتی که از طرف امام معصوم باشد.

مباحث حقوقی مثل حقوق بشر و حقوق بشردوستانه، خیلی مهم و مورد توجه دنیاست. امام سجاد(ع) رساله حقوق دارد و ایشان در این رساله بخش های مختلف مانند؛ حقوق خانواده، حقوق در عرصه زیست اجتماعی و همسایه داری، مباحث حقوقی در عرصه سیاسی و رابطه دولت و شهروندان، روابط اقتصادی و حتی مباحث حقوقی در روابط بین مردم با خدا را مورد توجه قرار داده است و رساله حقوق امام سجاد (ع) از یک جامعیت بی نظیری برخوردار است.

مجمع جهانی اهل بیت(ع) اگر می خواهد سبک، روش و معارف زندگی اهل بیت(ع) را به پیروان اهل بیت(ع) برساند با توجه به اینکه پیروان اهل بیت(ع) در گستره جهانی حضور دارند چاره ای نیست که رویکرد جهانی را در پیام رسانی ها لحاظ کند و برای انجام این کار بهترین مأخذ و منبع مراجعه به خود قرآن و عترت است و ما می بینیم که در سیره اهل بیت(ع) به بهترین وجه آمده است و یکی از این همایش ها همایش امام سجاد(ع) است که برگزار خواهد شد. قبلا هم همایش هایی برای دیگر ائمه(ع) برگزار شده است و همایش سبط النبی و سبک زندگی اهل بیت(ع) که اخیراً برگزار کردیم و در آینده هم مجمع در همین زمینه همایش هایی برگزار خواهد کرد.

ابـنا: ظاهراً قرار بود همایش بین المللی امام سجاد(ع) چند سال پیش برگزار شود، علت تأخیر در برگزاری این همایش چیست؟

ـــ برنامه های فرهنگی در مجموعه ها همواره افت و خیز داشته است و همایش بین المللی امام سجاد(ع) نیز سابقه طولانی در مجمع جهانی اهل بیت(ع) دارد. برای همایش بین المللی امام سجاد(ع) در چهارمین مجمع عمومی (هشت سال) یک پیش همایش برگزار شد. سپس چند نشست در ایران و خارج از کشور برگزار گردید و قرار بود که زودتر از اینها برگزار شود ولی به خاطر یک سری تغییرات در برنامه ها و مسائل اجرایی که پیش آمد در برگزاری این همایش وقفه ای افتاد. شاید دلیل اصلی تأخیر در برگزاری همایش بین المللی امام سجاد(ع) این بود که تأکید می شد که همایش امام سجاد(ع) با کیفیت و غنای علمی بالایی برگزار شده و آثار و مقالات خوبی آماده شود و بعد هم تغییراتی در مجمع صورت گرفت. در این همایش که برگزار خواهد شد از زحمات و تلاش های اعضای هیئت علمی و کادر سابق استفاده شد که آنها هم تلاش های قابل توجهی داشتند و کارهای ارزشمندی انجام داده بودند و هم دوستان دیگری وارد مجموعه علمی همایش شدند و تلاش دوباره ای صورت گرفت تا اینکه اتقان و کیفیت علمی باز هم تقویت شده و کار برجسته تری انجام شود و با توجه به اینکه پیش همایش در اجلاس چهار سال پیش برگزار شده بود به نظر رسید که بهترین زمان برای برگزاری، اجلاس مجمع عمومی است.

در فاصله مقطع اول و مقطع دوم، مجمع همایش های دیگری را برگزار کرد که آنها هم اهداف تعریف شده خود را داشت ولی هیچکدام به لحاظ سطح و گستره مثل همایش بین المللی امام سجاد(ع) نبود و محدودتر بود. همایش سبک زندگی اهل بیت(ع) عمدتاً جنبه ملی داشت و همایش سبط النبی هم ابعاد بین المللی آن به اندازه همایش امام سجاد(ع) نبود. این همایش حاصل زحمات همه دوستانی است که در گذشته پیگیری کرده بودند. چهار سال پیش «حضرت آیت الله استادی» ریاست کمیته علمی را بر عهده داشتند در مقطع جدید «حضرت آیت الله دری نجف آبادی» ریاست کمیته علمی را برعهده دارند که از زحمات همه آنها تشکر می کنیم از معاونان فرهنگی سابق «حجت الاسلام و المسلمین سالک» و «حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی» و دبیر کمیته علمی «حجت الاسلام و المسلمین عباس جعفری» نیز تشکر می کنیم تلاش های خوبی شد و با فراخوان جدیدی که منتشر شد مجموعه مقالات خوبی به دبیرخانه واصل شد.

ابـنا: خصوصیت همایش بین المللی امام سجاد(ع) نسبت به همایش های مشابه با این موضوع چیست؟

ـــ علاقمندان امام سجاد(ع) همایش هایی را در چند سالی که مشغول انجام کارهای این همایش بودیم برگزار کردند ولی آنها بیشتر جنبه تجلیل از امام سجاد(ع) را داشت و برنامه های علمی آنها با این ویژگی هایی که در این همایش است، نبود. چون مجمع جهانی اهل بیت(ع) هم در آنجا مشارکت داشت؛ مثل کاری که دو یا سه سالی است که در هرمزگان انجام می شود کار خوب و تجلیلی است؛ ولی با این گستره و کارهای علمی که در همایش فعلی انجام می شود، نیست. در همایش فعلی که برگزار خواهد شد برای اولین بار دو اثر از آثار مرحوم «آیت الله آصفی» که به سفارش دبیرخانه همایش امام سجاد نوشتند رونمایی می شود و آثار دیگر از وزانت علمی بالایی برخوردار و از کارهای بسیار باارزش و متقن است. مجموعه مقالات از صدها مقالاتی که از سطح جهان به دبیرخانه همایش رسیده انتخاب شده است که این انتخاب ها خیلی با سخت گیری بوده و سعی شده درجه علمی ـ پژوهشی مقالات، بالا باشد.

ابـنا: روند برگزاری همایش بین المللی امام سجاد(ع) چگونه است؟

ـــ فراخوان مقالات دو بار اعلام شد. از مقالات دوره اول تعداد کمی به همایش رسید و این دلایل مختلفی داشت: یکی از دلایل این بود که برخی از مقالات با توجه به تأخیر در برگزاری همایش، در جاهای دیگر منتشر شده بود لذا از برنامه همایش کنار گذاشته شد برخی از آنها تأیید نشد و حدود 15 مقاله جزء مقالات برگزیده شد. بخش عمده مقالات در فراخوان جدید بود 242 مقاله و چکیده به دبیرخانه همایش رسید؛ از این تعداد 76 مقاله نهایتاً پذیرفته شد و این مقالات در 4 مجلد منتشر شده و رونمایی خواهد شد. غیر از این 4 جلد مجموعه مقالات، 16 کتاب هم منتشر شده که رونمایی خواهد شد. صحیفه ای با تحقیق جدید و مقدمه مفصل منتشر خواهد شد. مجموعه آثار همایش و آثار دیگری که مجمع جهانی اهل بیت(ع) در طول دوره فعالیت خود درباره امام سجاد(ع) منتشر کرده در قالب نرم افزاری با همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) تولید می شود که به میهمانان محترم اهدا خواهد شد. چون هزینه چاپ و تولید کتاب خیلی بالا رفته و ما به تمام مهمانان نمی توانیم همه کتاب ها را اهدا کنیم.

گزارش های تفصیلی در سایت ویژه همایش موجود است و سایت در طول فعالیت همایش فعال بوده و خبررسانی را انجام می دهد. خبرگزاری ابنا جزء خبرگزاری های فعال در اطلاع رسانی همایش است و این خبرگزاری یک پیوند ویژه ای برای همایش در صفحه اول خود ایجاد کرده و کسانی که علاقمند اخبار تفصیلی همایش باشند می توانند آنجا را مشاهده کنند.

روز اول افتتاحیه مجمع عمومی و همایش با هم برگزار خواهد شد. بعد از ظهر ما 5 کمسیون خواهیم داشت و مقالات تأیید شده و میهمانان در این 5 کمسیون حضور پیدا خواهند کرد. کمسیون اول "کمسیون صحیفه سجادیه" است که به این کمسیون 31 مقاله ارائه شده و رئیس این کمسیون «آیت الله تسخیری» می باشد. کمسیون دوم "کمسیون رساله حقوق" به ریاست «آیت الله هادوی تهرانی» است به این کمسیون 13 مقاله ارائه شده است. کمسیون سوم "کمسیون سبک زندگی امام سجاد(ع)" به ریاست «آیت الله محسن اراکی» است و 9 مقاله ارائه شده است. کمسیون چهارم "کمسیون فرهنگی، سیاسی و اجتماعی" به ریاست «آیت الله محسن مجتهد شبستری» است و 16 مقاله ارائه شده است و کمسیون پنجم "کمسیون میراث علمی" با ریاست «آیت الله یوسفی غروی» است و 8 مقاله تأیید شده که ارائه خواهد شد.

بعد از ظهر روز اول از ساعت 15 تا 17 این پنج کمسیون همزمان برگزار خواهند شد و در صحن علنی اختتامیه همایش امام سجاد(ع) برگزار خواهد شد و از روز دوم به بعد جلسات مجمع عمومی برگزار خواهد شد.

ابـنا: در پایان اگر نکته ای باقی مانده بفرمایید.

ـــ از همه دوستانی که در برگزاری این همایش همکاری داشتند تشکر می کنم از اعضای محترم شورای عالی مجمع، از دبیرکل محترم، از رئیس و دبیر محترم کمیته علمی، همه نویسندگان مقالات و کتاب ها و آثار علمی و همه کسانی که به هر نحوی در پربارتر بودن این همایش مشارکت داشتند تشکر می کنم از معاونت ها و بخش های مختلف مجمع، مخصوصا خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا نیز تشکر می کنم. خداوند انشاء الله به ما توفیق دهد که در معرفی مکتب اهل بیت(ع) بهتر از گذشته فعال باشیم و خدای متعال از ما راضی و خشنود باشد.

ابـنا: از اینکه وقت ارزشمند خود را در اختیار ما گذاشتید متشکریم.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شایان ذکر است ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) از 24 تا 27 مردادماه سال جاری به مدت چهار روز و با شعار همبستگی و هم افزایی برای پیشبرد اهداف اسلام برگزار خواهد شد.

مراسم افتتاحیه این اجلاس روز شنبه 24 مرداد با سخنرانی «رییس جمهور دکتر روحانی» آغاز خواهد شد و سپس کمیسیون های اجلاس تشکیل جلسه می دهند.

مراسم اختتامیه نیز روز 27 مرداد در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران برپا خواهد گردید و میهمانان در روز 28 مرداد به مشهد مقدس مشرف می شوند.

زیارت مرقد امام راحل(ره) و دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی از دیگر برنامه های این اجلاس است.

همچنین در روز اول برگزاری اجلاس ششم مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، "همایش بین المللی امام سجاد زین العابدین(ع)" نیز منعقد خواهد گردید.

..........................
پایان پیام/ 101

منبع:

ابنا 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد