حجت الاسلام و المسلمین «دکتر نجف لک زایی» رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در اختتامیه همایش سیره و زمانه حضرت امام جواد "ابن الرضا"(ع) گفت: از دیرباز رویکرد منقبت نگاری و مصائب نگاری در میان مورخان، دانشمندان و علمای ما شناخته شده بود و به وفور منابعی در این رویکردها وجود دارد.

وی ادامه داد: هر چند رویکرد منقبت نگاری و مصائب نگاری باید ادامه داشته باشد ولی نیازمند کارهای جدیدی در مورد ائمه(ع) و امام جواد(ع) هستیم  و آن رویکرد کلان و راهبری راهبردی جامعه یا رویکرد تمدنی، نظام سازی و جامعه سازی است چون امام، جامعه را رهبری می کند ولی رهبری اش راهبردی است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: امام تا پایان تاریخ را دیده و رهبری می کند. ما نیازمند این هستیم که رویکرد کلان را با نهاد سازی ببینیم. انجام وظایف دینی و جامعه سازی نیازمند نهادسازی است و باید نهادهای آن را ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: نهادگرایی بحث مفصلی در علوم سیاسی است. تمام نهادهای بین المللی مدیریت جهان از سوی غربی هاست.

دکتر لک زایی در بیان عنایت امام جواد(ع) به یکی از اهالی سیستان گفت: شخصی از اهالی سیستان که در یک سفری با امام محمدتقی(ع) همراه شده می گوید: در سال اول خلافت معتصم من با امام نهم همسفر شدم. در همه موارد با هم بودیم. روزی در سر سفره غذا نشسته بودیم که عرض کردم: فدایت شوم فرماندار شهر ما، یکی از دوستان شما اهل بیت(ع) است. مأمورین او برای من مالیات نوشته و پرداختن آن برایم سنگین است. شما لطف کنید و نامه ای برای او بنویسید که با من مدارا کند. امام فرمود: من او را نمی شناسم. گفتم: فدایت شوم! همان طوری که عرض کردم، او از محبین شما اهل بیت است. نامه شما برای من در نزد او خیلی کارساز و مشکل گشا خواهد بود. امام کاغذی را برداشت و نوشت: «بسم الله الرحمن الرحیم؛ اما بعد، حامل این نامه به تو، نکته زیبائی را یادآور شد که تو به آئین پسندیده ای گرایش داری! مطمئنا تو در مقابل عمل نیک، پاداش نیکی خواهی داشت. به برادرانت احسان کن و بدان خداوند عزیز و جلال از ریزترین اعمال و رفتارت سؤال خواهد کرد.»

وی افزود: راوی می گوید؛ قبل از رسیدن من به سیستان، حسین بن عبدالله نیشابوری (فرماندار سیستان) از نامه امام باخبر شده بود و هنگامی که من به شهرم نزدیک می شدم، هنوز دو فرسخ مانده بود که به استقبالم آمد. نامه را به او دادم او آن را بوسیده و روی چشمانش گذاشت و به من گفت: چه می خواهی؟ گفتم: در دفتر محاسبات شما برای من مالیاتی نوشته اند که توان پرداخت آن را ندارم. دستور داد آن را برای من ببخشند و اضافه کرد: تا زمانی که من فرماندار شهر شما هستم، تو را از خراج و مالیات معاف کردم. سپس از خانواده ام پرسید و من وضعیت اقتصادی خود و خانواده ام را برایش شرح دادم. او دستور داد که در مورد مشکل معیشتی من اقداماتی انجام شود و مقداری هم اضافه به من کمک کرد. تا او زنده و در منصب فرمانداری سیستان بود، از من مالیات و خراج نگرفتند و احسان و عطایایش را تا آخر از من قطع نکرد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تأکید کرد: ارتباط بین مدینه و سیستان بدون تفکر نهادی قابل اداره نیست. اگر این رویکرد تمدنی و جهانی را داشته باشیم که امام راهبری جهانی داشته باشد و برای ما الگو ایجاد کند به یافته هایی می رسیم.

وی اظهار داشت: در رویکرد امامتی؛ امام، امام است و این رویکرد سیستمی، جامع، راهبردی، کمال گرا، فقهی، ا جتماعی و حل المسائلی است.

دکتر نجف لک زایی با طرح پرسش های؛ امام چگونه امامت می کند؟ امام از امت چگونه حمایت می کند؟ امام در مقابل دولت چه کار می کند؟ امام دین را چگونه تقریر می کند و برای امت چگونه تبیین می کند؟ افزود: همایش ها به سمتی بروند که در پایان به منشوری از زندگی امام برسیم و در همه ابعاد خود با نگاه تمدنی و راهبردی به طرف عملیاتی کردن سیره اقدام کنیم.

خاطرنشان می شود: همایش سیره و زمانه حضرت امام جواد "ابن الرضا" (علیه السلام) به همت انجمن تاریخ پژوهان حوزه و با مشارکت مجمع جهانی اهل بیت(ع) و سایر مجامع علمی، صبح دوشنبه 30 فروردین ـ در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

 

منبع خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد