معاون مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) گفت: باید مراکز علمی زندگینامه شهدا را به موضوعات پایان‌نامه تبدیل کنند و اگر امکانش وجود ندارد حداقل برای شهدای هر منطقه یک پایان‌نامه علمی نوشته شود.
به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لک زایی صبح امروز در بازدید از دفتر خبرگزاری فارس در زاهدان در آستانه فرارسیدن دومین سالگرد سردار شهید حاج حبیب لک زایی گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از دغدغه‌های سردار شهید لکزایی بود به‌گونه‌ای که ایشان در زمینه تقویت رویکرد عمومی مردم در بحث شهید و شهادت، زمینه احداث گلزار شهدای رسول اکرم (ص) را در شهرستان نیمروز آغاز کرد و هم‌اکنون این مکان به یک مجموعه عظیم فرهنگی و یک کانون هویت‌ساز برای منطقه و استان سیستان و بلوچستان شده است.

وی با اشاره به اینکه بخش دانشگاه‌ها و مراکز دانشجویی هنوز آن‌طور که باید در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فعال نشده است، افزود: برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه سردار لک زایی علاوه بر یادواره‌ها که به صورت مردمی و عمومی در اکثر شهرستان‌ها برگزار می‌شود برگزاری همایش‌ها را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم که 17 مهر ماه همایش علمی «حبیب دل‌ها» در قم برگزار شد.

معاون مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) ادامه داد: موسسه عرشیان کویرتاسوکی که به همت سردار لک زایی تاسیس شده نیز پشتوانه علمی این همایش‌ها را بر عهده گرفته و بیش از 10 اثر برای استان سیستان و بلوچستان تاکنون منتشر کرده است.

وی با بیان اینکه تاکنون پنج جلد از مجموعه کتاب «حبیب دل‌ها» منتشر شده است، گفت: دفتر دوم شعر «حبیب دل‌ها» با عنوان «حبیب دل‌ها در آیینه اشعار» نیز هفته گذشته از چاپ درآمده است و امشب رونمایی می‌شود.

لک زایی از انتشار کتاب افلاکیان سیستان خبر داد و تصریح کرد: جلد اول تازه از چاپ درآمده است و حاوی زندگینامه بیش از 160 شهید و در 400 صفحه است که در یادوراه شهید لک زایی در نیمروز رونمایی خواهد شد.

معاون مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) افزود: موسسه عرشیان کویر تاسوکی با همکاری مرکز تعلیم و تربیت و تعالی شهید عالی کتابی خاص زندگی شهید عالی منتشر شده است.

این مسئول عنوان کرد: یک مجموعه پنج جلدی در زمینه زندگینامه حجت‌الاسلام پیغان در دست چاپ است که در اسفند ماه و همزمان با سالگرد شهدای تاسوکی نیز آماده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در بخش علمی پرداختن به فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی شهدا مغفول واقع شده است، ادامه داد: پرداختن به این موضوع برای سیستان و بلوچستان یک عزم استانی می‌خواهد، استقبال خوب است اما در مقام عمل آنطور که انتظار می‌رفته تاکنون کاری انجام نشده اما ما منتظر عزم استانی نبوده و در حد توان برای برطرف کردن دغدغه‌های سردار شهید لک زایی در زمینه معرفی شهدای سیستان و بلوچستان تلاش خواهیم کرد،

لک زایی تاکید کرد: باید مراکز علمی زندگینامه شهدا را به موضوعات پایان‌نامه تبدیل کنند و اگر امکانش وجود ندارد حداقل برای شهدای هر منطقه یک پایان‌نامه علمی نوشته شود و این موضوع پیشنهاد شده اما تاکنون اقبالی از سوی دانشگاه‎های استان مشاهده نشده که امیدواریم از سوی رشته‌های مرتبط دانشگاهی به این موضوع توجه ویژه شود.

معاون مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) تصریح کرد: شهید در هر منطقه هویت اسلامی منطقه را تضمین می‎کند باید افکار و ارزش‎ها و اندیشه‎هایی که به خاطر آن شهید داده‎ایم از منظر الگوسازی هویت‌سازی و معنویت‌بخشی به جامعه مورد توجه قرار گیرند.

این مسئول ادامه داد: تجلیل از شهید و شهدا تجلیل از اشخاص نیست معرفی یک جریان فکری و فرهنگی است که همان جریان اصیل انقلاب است که امام حسین (ع) و یارانش در این راه به شهادت رسیدند و از صدر اسلام آغاز و همچنان ادامه دارد.

لک زایی افزود: ما باید برای نسل‎های آینده این قهرمانان را معرفی کنیم و یکی از راه‌کارها ثبت زندگینامه آن‌ها در غالب کتاب و پایان‌نامه است، معرفی و شناساندن شهدا به نوعی الگوسازی و مصونیت‌بخشی به جامعه و حفظ ارزش‎هاست.

وی با تاکید بر اینکه خبرگزاری فارس در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت رسانه‎ای پیشگام و پیشتاز است، امیدواریم با مطالبه‌گری و کمک تمامی رسانه‎ها به ویژه خبرگزاری فارس بتوانیم جریان علمی معرفی شهدا را تقویت کنیم.

گفتنی است، دومین یادواره سردار شهید حبیب لک‌زایی امروز در شهرستان زهک، زابل و زاهدان و عصر پنج‌شنبه در گلزار شهدای حضرت رسول اکرم (ص) شهرستان نیمروز برگزار خواهد شد.

سردار شهید اسلام «حاج حبیب لک‌زایی»، جانشین فرمانده سپاه سلمان، 25 مهر سال 91 در سال‌روز شهادت امام جواد (ع) و همزمان با سومین سالگرد شهدای وحدت پس از تحمل 24 سال رنج ناشی از جراحات و مصدومیت‌های دوران جنگ و دوری از یاران شهیدش در حالی که بیش از 60 ترکش در بدن داشت به سوی همرزمان عرش‌نشینش پر پرواز گشود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد